"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyanın Dört Bir Yanından Genç İklim Grevcisi Lozan’da Buluşuyor

Bianet’te 27 Temmuz’da yayınlanan yazım:

Çok heyecanlıyım çünkü Fridays For Future’un ilk uluslararası toplantısı SMILE (Summer Meeting In Lausanne Europe) kampına gidiyoruz. 450’den fazla iklim grevcisinin katılacağı toplantı 1 hafta boyunca Lozan Üniversite’sinde yapılacak.

Çalışma gruplarına katılacağız, diğer ülkelerin grevcileri ile tanışacağız. En heyecanlı kısmında ise; Fridays For Future’un kurucusu Greta Thunberg ve Extinction Rebellion kurucusu Roger Hallam var!

Fridays For Future Türkiye ekibinden iki kişiyiz; Robert Kolej son sınıf öğrencisi, arkadaşım Selin Gören de benimle olacak. Annem de Parents For Future olarak katılıyor haftaya. Bir de haftanın son günü yani Cuma, Greta ve Roger Hallam ile Lozan Garı’nda iklim için grev yapacağız.

Bir an önce dönüp, bütün hikayeyi Türkiye’deki FFF arkadaşlarımla paylaşmak için can atıyorum.

Selin’le beraber size sık sık sosyal medya hesabımızdan fotoğraflar ve videolar ileteceğiz. Şimdilik bu kadar, gerisi kampımız başlayınca…

Aşağıda SMILE toplantısından hemen önce yazılan açıklamayı okuyabilirsiniz. (Sağolsun annem çevirdi 😉

SMILE Avrupa Lozan Yaz Toplantısı

İsviçre’nin Lozan kentindeki Fridays For Future hareketi için Avrupa Toplantısı, 37’den fazla genç ülkenin grevci 400’ün üzerindeki aktivistleri, aralarında Greta Thunberg’in de hafta boyunca katılım sağlayacağı, gezegenin geleceğine yönelik tehditler ışığında düzenlenen uluslararası SmileForFuture zirvesi için bir araya gelecek.

Gelecek için umutlarını harekete geçirmek amacıyla Fridays For Future hareketi Lozan’da toplanıyor. Kurulan siyasi sistemler, iklim krizinin nedenleriyle başa çıkmada ciddi bir şekilde başarısız oldu. Hareket, amacı iklim adaleti olan gerekçeli talepleri ve herkes için uygun bir gelecek için savaşıyor. Sadece birkaç ay içinde, dünya çapında bir buçuk milyondan fazla insan bu sorumluluk paylaştıkları ve taleplerini ifade edebildikleri harekete katıldı.

Bu ilk büyük Fridays For Future’ın Lozan’daki toplantısının katılımcıları, dünyanın dört bir yanından bir araya gelen gençler, küresel hareketin geleceğini yansıtacak. Amaçlarının somut adımlar atmak olduğu toplantılarda ilham ve deneyimlerini paylaşacaklar. Diğer konuların yanı sıra, hareket içindeki uluslararası işbirliği stratejilerini tartışacaklar ve somut ortak değerler, hedefler ve taleplerle bir gündem üzerinde çalışacaklar. BM İklim Zirvesi sırasında gelecek eylül ayında yapılacak olan “Gelecek ve İklim Haftası” bağlamında, her yaştan milyonlarca iklim tutkununun dünya çapında barışçıl ayaklanmasının eşgüdümü de gündeme gelecek. Bilim insanları ve uzmanları atölye tartışmalarında bu genç Avrupalıları destekleyecekler. Hareket, temel bir siyasi yönelim ve küresel iklim adaletine yönelik toplumsal bir dönüşüm çağrısında bulunuyor. İklim değişikliği ışığında keskinleşmiş bir ekolojik ve sosyal bilinç talep ediyorlar ve somut eylem çağrısında bulunuyorlar.

Genç aktivistler, küresel iklim krizi ve bunun insanlar ve çevre üzerinde zaten belirgin sonuçları konusunda alarm veriyor. Bunu, Avrupalıların ulusal, politik ve ekonomik sınırları bir araya getirmediği bir şekilde yapıyorlar. Siyasi kuruluşların bağlılık eksikliğini kınıyorlar ve bunu hareketlerindeki renkli yaratıcılık, sebat ve büyüyen inisiyatifle karşılaştırıyorlar. Diğer şeylerin yanı sıra, politikacıların zamanımızın ana temasını oluşturan gezegenimizin ve insanlığın geleceğini ciddiye almalarını sağlamak amacıyla okul grevi ve büyük barışçıl sivil itaatsizlik gösterileri yapıyorlar.

İsveç’in Stockholm kentinden Isabelle Axelsson, “Toplantı, Avrupa’nın dört bir yanından diğer genç iklim grevcileri ile tanışmak için eşsiz bir fırsat. İklim eylemlerine karşı ortak eylemlerimizi paylaşmak harika olacak” dedi.

Birçok yerel ve Avrupalı aktivistin yanı sıra, hareketi ateşleyen Greta Thunberg de hafta boyunca Lozan’da yapılacak toplantıya katılacak.

Lozan’a gelen toplantının destekçileri arasında kayda değer konuklarından bazıları; Roma Kulübü Onursal Başkanı Prof. Ernst von Weizsäcker, hareketin başından beri desteklerini esirgemeyen Nobel ödülllü Prof. Jacques Dubochet, Yokoluş İsyanının kurucusu, Roger Hallam ve sözcüsü Dr. Rupert Read, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Başkan Yardımcısı, Prof. Kaveh Madani ve iklim bilimci ve IPCC önceki kurucu ortağı Prof. Jean-Pascal van Ypersele olacak. (AS/NKS/AÖ)

Çeviren: Nil Kayarlar Sarrafoğlu

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir