"Enter"a basıp içeriğe geçin

WWF’den Atlas Sarrafoğlu’na Gençlik Ödülü Basın Bülteni Ve Tören videosu

WWF’nin Gençlik ödülünün kazananları arasında bu yıl Türkiye’den iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu da yer aldı.


Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) iklim aktivisti, eko girişimci ve doğa koruma öncüsü gençlere yönelik düzenlediği Gençlik Ödülü’nün dört kazananı arasında Türkiye’den Atlas Sarrafoğlu da yer aldı. 13 yaşındaki iklim aktivisti Atlas Sarrafoğlu 2020’nin en genç kazananı. 30 yaş altında gençlere verilen ödüller 18 Mayıs’ta internet üzerinden düzenlenen bir törenle verildi.


Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) doğa korumaya yönelik davranış değişikliklerine ilham veren iklim öncülerini seçtiği Gençlik Ödülleri bu yıl dünya genelinde dört gence verildi. Küresel doğa koruma örgütü WWF’nin Gençlik Ödülü 2012 yılından beri sahiplerini buluyor. Ödül dünyanın her yerinden genç doğa koruma öncülerine veriliyor.


2020 WWF Gençlik Ödülleri’nin en genç kazananı Türkiye’den Atlas Sarrafoğlu oldu. 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Atlas, katıldığı çevre ve doğa temalı organizasyonlarda iklim aktivisti olarak yer alıyor. Atlas iklim konusunda çalışan öncülerle haftalık röportajlar yaparak yazılar yazıyor, radyo programları hazırlayıp sunuyor.

WWF Gençlik Ödülleri COVİD-19 salgını tedbirleri çerçevesinde internet üzerinde gerçekleşen WWF Yıllık Konferansı bünyesinde, 18 Mayıs Pazartesi günü, Türkiye saati ile 16.00’da?, yine internet üzerinden düzenlenen bir tören ile sahiplerini buldu. 30 yaşının altındaki doğa koruma öncülerinin seçildiği ödüller için adaylar ulusal WWF ofisleri tarafından belirleniyor. Atlas Sarrafoğlu ödüle WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından aday gösterildi. 2020 WWF Gençlik Ödüllerinin diğer kazananları Bulgaristan’da ilk sıfır atık restoranın kurucusu Blazhka Dimitrova, WWF-Polonya’nın Nehir Muhafızları girişiminin öncüsü Piotr Bednarek ile yine Bulgaristan’dan sürdürülebilir moda öncüsü Boryana Uzunova oldu.
WWF Başkanı Pavan Sukhdev: “Gençler mücadelemizde bize ilham veriyor”
WWF Başkanı Pavan Sukhdev, törende yaptığı konuşmada? şu görüşlere yer verdi: “Ödül kazanan gençlerimiz bana mücadelemizi sürdürme konusunda cesaret verdi. Yaşları 13 ile 30 arasında değişen dört genç, gezegenimizin acil ihtiyaçlarına yaratıcı çözümler sunmak için tutkularını ortaya koyuyor. Gençler yaşıtları, iş dünyası ve hükümet liderleri için katalizör olabilecek büyük bir güce sahip. Dört gencimiz gezegenimizin sağlığı ve insanlık için harekete geçmemiz için bizlere ilham veriyor. Acil eylem ihtiyacının her zamankinden daha belirgin olduğu benzeri görülmemiş zamanlardan geçiyoruz.” Atlas Sarrafoğlu ödül töreninde yaptığı konuşmada “Dünya’nın önde gelen doğa koruma kuruluşlarından WWF’nin Gençlik Ödülünü kazanmak benim için büyük onur. Sosyal Medya üzerinden ve yazılarımla gençler ve değişim öncülerini iklim krizi ile mücadeleye davet etmeyi sürdürmem için bana güç ve ilham verecek. Umarım Gençlik Ödülü, ülkemizde daha çok gencin iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak ve somut adımlar atılması için sürdürdüğümüz çalışmaları anlayıp destek olmasına katkı sağlar.”
Editöre Notlar:
Atlas Sarrafoğlu’nun Özgeçmişi
İstanbul doğumlu olan Atlas Sarrafoğlu, İstek Kemal Atatürk Okulları’nda 8. sınıfta okuyor.
Küçük yaşlardan beri katıldığı çevre ve doğa temalı organizasyonlarda artık bir iklim aktivisti olarak yer alıyor.
Atlas, 2019 yılında 16 yaşındaki İsveçli İklim Aktivisti Greta Thunberg’in iklim krizine dikkat çekmek ve karar alıcıları harekete geçirmek için yaptığı küresel “iklim için okul grevi” çağrısına Türkiye’den yanıt veren ilk genç oldu. Greta Thunber’in çağrısını Türkiye’deki arkadaşlarına da ileten Atlas, çocuklar tarafından oluşan Gelecek İçin Cumalar (Fridays for Future) hareketinin Türkiye’deki kurucusu.
İlk Küresel İklim Grevi’ni İstanbul Bebek Parkı’nda yapan Atlas ve arkadaşlarının etkinlikleri daha sonra Ankara, İzmir, Lüleburgaz, Diyarbakır, Hopa, Dalyan, Antalya, Bursa, Eskişehir, Konya ve Ayvalık’ta da çocuklar tarafından sahiplenildi ve geniş kitlelere yayıldı.
Atlas’ın da aralarında olduğu “iklim aktivisti” gençler “iklim adaleti” için açık-seçik barışçı bir mesaj vererek tüm ülkeleri hemen şu anda harekete geçmeye teşvik etmek istediklerini söylüyor.
İklim değişikliği ve iklim krizi hakkında araştırmalar yapmayı seviyor. Okullarda, panellerde ve toplantılarda çocuklara ve yetişkinlere iklim krizini ve bu kriz ile nasıl başa çıkılabileceğini anlatıyor. Hem uluslararası etkinliklerde hem de ülkenin birçok şehrinde iklim değişikliğinin etkilerini anlatan Atlas, farklı gazetelerde iklim ile ilgili yazılar yazıyor, Türkiye’deki gençlere ilham kaynağı olması amacıyla dünyanın dört bir yanından iklim aktivistleri ile röportajlar yapıyor ve sosyal medyayı da bu konu ile alakalı bilgiyi yaymak için kullanıyor. Arkadaşları ile beraber nesli tükenen hayvanların ve bitkilerin listesini tutuyor ve bu konuda harekete geçmek isteyen gençlerin bir araya gelmesine yardımcı oluyor.
Fridays For Future olarak bugüne kadar Hrant Dink Ödül Töreni’nde Işıklar Kategorisinde yer aldılar. Ayrıca Greta Thunberg’in Uluslararası Af Örgütü 2019 Vicdan Elçisi Ödülünü de Fridays For Future aldı.
Atlas, geleceği için şimdiden harekete geçen milyonlarca çocuktan biri. Mars’a taşınmaktansa dünyada halen büyük işler yapılabileceğini söyleyen Atlas bir Jack London hayranı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir