"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sıfır Gelecek Eylemindeydim: Dünya Yarışı

Sıfır Gelecek iklim krizine karşı ilk performans eylemini 22 Ağustos’da Levent’te plazaların önünde gerçekleştirdi ve ben de destek verdim. Fosil yakıt lobilerinin dünyayı ve tüm yaşamı yok etmek pahasına yaptığı yarışı protesto ettik ve herkesi 20 Eylül iklim grevine çağırdık!

Metan ve karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların atmosferde artmasıyla dünyanın giderek ısındığını ve bu değişikliğin insan eliyle gerçekleşmekte olduğunu artık herkes kabul ediyor; fosil yakıt lobileri ve onların çıkarlarını savunanlar dışında. Onların daha fazla kâr elde etmek uğruna girdikleri yarışın bedelini her gün yok olan yüzlerce tür ve iklim krizi etkilerinden birebir veya dolaylı yoldan etkilenen, küresel ısınmadan en az sorumlu olan dezavantajlı gruplar ödüyor. Bizler biliyoruz ki ölü bir gezegende herhangi bir kârdan da söz edemeyiz.

İklim krizine karşı gerekli önlemleri almakta kaybettiğimiz her gün dünyada canlı türlerini ve yaşam alanlarını kalıcı olarak kaybediyoruz; gelecekte yaşanacak çok daha büyük kayıplara zemin hazırlıyoruz. Üstelik her geçen gün, iklim krizi ile baş etme imkânlarımız da gittikçe azalıyor. Gerekli önlemler alınmazsa çocuklarımıza bırakacağımız dünya yaşanır bir yer olmayacak.

XR’ın yaptığı die-in ve benim zil sesi ile herkesi uyandırıyor olduğum sahne 🙂

Türkiye’deki ekoloji ve çevre kurumları olarak bir araya gelerek oluşturduğumuz Sıfır Gelecek kampanyası ile dünya çapında öğrencilerin “Buradayız, çünkü geleceğimizi çaldınız!” çağrısına destek vererek. herkesi 20 Eylül’de iklim için greve çağırıyoruz! Küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırmak için kaybedecek 1 saniyemiz bile yok. Türkiye’deki karar alıcıların bir an önce iklim krizine karşı acil ve adil planlama yaparak 2030’a kadar sıfır karbonlu bir geleceğe yönelik somut adım atmalarını talep ediyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir