"Enter"a basıp içeriğe geçin

Farah Mahmoud: Beni harekete geçiren iklim adaleti sloganı oldu [İklim Kuşağı-22]

Yeşil Gazete’de yayınlanan röportajımın İngilizce çevirisi bu linkte: https://yesilgazete.org/farah-mahmoud-the-climate-justice-slogan-made-me-start-activism-climate-generation-22/

14 yaşında bir iklim aktivisti olan Farah Mahmoud ‘Nehirler tamamen kuruyor ve bunu görmek çok üzücü’ diyor. İklim adaleti sloganından etkilenerek Fridays For Future Malezya’yı kurma kararı vermiş.

ATLAS SARRAFOĞLU 13/11/2021

Farah Mahmoud şu anda 14 yaşında olan bir iklim aktivisti. Iraklı ama Malezya‘nın başkenti Kuala Lumpur‘da doğup büyümüş.

“Ülkem Irak‘ta iklim değişikliği çok büyük bir faktör. Nehirler tamamen kuruyor ve bunu görmek çok üzücü” diyor ancak mücadele ile iklim krizinin üstesinden hep birlikte gelebileceğimize dair umudu var.

İklim adaleti sloganından etkilenerek Fridays For Future Malezya’yı kurma kararı vermiş.

‘İklim adaleti sloganı beni çok etkiledi’

Atlas: Bir iklim aktivisti olarak kişisel hikayen nedir? Nasıl başladın ve genel olarak iklim hareketindeki konumunu nasıl tanımlıyorsun? Seni aktivizmde tutan şey nedir?

Farah: Daha gençken iklim krizini bilmiyordum ama kesinlikle çevrenin savunucusu olmayı seviyordum. Okulda çöp atmama konusunda bir kampanya başlattım. O andan itibaren iklim aktivizmine giden yolu bulana kadar yolculuğuma devam ettim.

2020’nin başında, 12 yaşımdayken, 2019 Eylül küresel eylem günü ile ilgili bir belgesel izlemiştim. Sokaklarda yürüyen öğrenciler, “Ne istiyoruz? İklim adaleti, ne zaman istiyoruz? Şimdi” diye slogan atıyorlardı.

Bu sözler kulaklarımda çınlamaya devam etti. Arkadaşlarıma bundan bahsetmeye karar verdim ve kısa süre sonra birlikte okulumda bir iklim şenliği düzenledik.

İklim krizini ve şimdi nasıl acil eyleme ihtiyacımız olduğunu konuştuk ve faaliyetler yaptık ve metal pipetler ve bambu diş fırçaları gibi bitkiler ve sürdürülebilir alternatifler getirdik ve şenliği iklim sloganlarıyla sonlandırdık.

Daha sonra Fridays For Future Malezya Instagram hesabı olmadığını fark ettim ve FFF’e e-posta gönderdim ve buradan bir tane başlatıp başlatamayacağımı sordum ve böylece Fridays For Future Malezya’yı başlatmış oldum!

Fridays For Future Malezya’nın kurucusu ve organizatörü oldum. Beni gerçekten motive eden şey, gezegenimizi kurtarmaya yardımcı olmak ve çevre hakkında daha fazla bilgi edinmek için iklim hareketinde liderliğe duyduğum sevgidir.

‘Nehirlerin kuruduğunu görmek çok üzücü’

İklim krizi günlük hayatınızı nasıl etkiliyor?

Kirlilik her yerde, insanlar artık buna adapte olmuş ve normal bir şeymiş gibi davranıyorlar ama bu bence pek çok düzeyde yanlış. Ülkem Irak‘ta iklim değişikliği çok büyük bir faktör. Nehirler tamamen kuruyor ve bunu görmek çok üzücü.

İnsanlar yazın çok sıcak olduğu için hastalanıyor ve bu her zaman böyle değildi, bu yüzden iklim krizinin gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Farkındalık yaratmamın nedeni ise dezavantajlı insanların ve bölgelerin bu şekilde acı çekmesini görmeyi reddediyor olmam.

‘Hepimiz tehlikedeyiz’

Dünya liderleriyle konuşmak için bir platformunuz olsaydı, onlara ne söylerdiniz?

Dünya liderlerine “bu bir oyun değil, dünya mahvoldu ve onu kurtarmanın zamanı geldi” demek istiyorum.

“2030 değil, 2050 değil. Hepimiz tehlikedeyiz ama umudumuz var ve buna göre bir an önce harekete geçmemiz gerekiyor. Sonunda siz de etkileneceksiniz. Bir lider eylemleriyle liderliğini gösterir bu yüzden anlamsız konuşmalar yerine gerçek eylem istiyoruz.”

‘MAPA olmak dayanışma içinde olmak demek’

Ülkenizdeki en önemli iklim krizi sorunu nedir? MAPA olmanın sizin için ne anlama geldiğini söyleyebilir misin?

Ormanların yakılması burada korkunç derecede fazla, çok fazla dumanla karşı karşıyayız ve bu oldukça endişe verici. Şimdi ağaçları isteklerine bağlı olarak yakanlar, daha sonra ısıtmadan dolayı yangınların geri dönüşü olmayan bir şekilde bizi ormansız bırakacağını fark etmeliler.

En çok etkilenen insanlar ve bölgelerden (MAPA) olmak, etraflarında olup bitenler hakkında diğer aktivistlerle ilişki kurabilmek ve eylem için dayanışma içinde olabilmektir.

MAPA grubuyla çok aktif olmamama rağmen, aktivizm tüketici olabiliyor, ancak iklim krizinin MAPA’daki arkadaşlarımı ne kadar korkunç etkilediğini duydukça kendimi daha da kötü hissediyorum.

Keşke iklim acil durumu içinde olmasaydık ama hepimiz birlikte iklim değişikliği için değil sistem değişikliği için savaşıyoruz.

COP26’ya gittiğini öğrendim. Süper! 🙂 COP26 senin için neden önemli ve dünya liderlerinden taleplerin neler? Ve sonucun ne olacağını düşünüyorsun?

İklim eylemini gerçekleştirmek için dünyadaki adalet sistemleri değiştirilmeli çünkü diğer ülkelerden insanlar küresel kuzeyin neden olduğu sıkıntılar ve mücadelelerle karşı karşıya ve bu hiç adil değil. En çok etkilenen insanlar iklim krizine en az katkıda bulunanlar.

‘Bilimi dinlemelerini talep ediyorum’

Bize hükümetinizin iklim krizini nasıl ele aldığını anlatır mısın? İklim sorunları için karar vericilerle iletişim halinde misin? Onlardan taleplerin nelerdir?

Herhangi bir karar verici ile temas halinde değilim, ancak dünyanın dört bir yanındaki dünya liderlerinden bilimi dinlemelerini, gerçeği dinlemelerini talep ediyorum. Burası bizim yerimiz çünkü “Gezegen B Yok”.

Gelişmiş ülkeler iklim değişikliğini gündemlerine en üst sıradan almalı ve iklim eyleminde başı çekmeli. Bu olduğunda, gelişmekte olan ülkeler de onları takip edecektir.

Daha sürdürülebilir ve daha güvenli bir dünyaya geçiş, gelecek nesiller için bir gelecek sağlar ve uzun vadede daha ucuza mal olur. İnsanlar günümüzde o kadar uzağı göremiyorlar ki bu, bir daha düzeltilemeyecek büyük sorunlara neden olabilir.

‘Okulum iklim eylemi çağrımı destekliyor’

İklim aktivizminin yanı sıra okulla nasıl başa çıkıyorsun ve kendini nasıl dengeliyorsun?

İklim aktivisti olmak harika ama bazen zihinsel sağlığınızı tüketebiliyor. Kendimi topraklamak için nasıl çabaladığımı telefonumdan uzak durarak ve ekran zamanı yerine kitap okumayı, film izlemeyi, bir şeyler pişirmeyi ve ekranıma çekilmek yerine gerçek dünyada yaşamayı seviyorum.

Aslında her iki alanda da kesinlikle mutlu olduğum okul ve aktivizmi hem kendime hem de başkalarına zorluk çıkarmadan yapmayı başardım. Çok takdir ettiğim okulum, iklim eylemi çağrımı destekliyor.

‘Daima olumlu düşünün’

Sence gelecekte bizi neler bekliyor? Bu krizi aşabilecek miyiz? 2030 projeksiyonun nedir?

Daima olumlu düşünün. “İklim kurtarılmayacak” diyen insanlarla karşılaştığımda gerçekten rahatsız oluyorum ve hep kafamda “daha ​​denemeden bile neden bu kadar umutsuzsunuz?” diye soruyorum.

Yani evet, 2030 yılına kadar gelecek nesillerin gezegenimizin yaşanabilir olup olmadığını sürekli olarak düşünmek zorunda kalmayacağı bir dünyada yaşayacağımıza dair umutlarım var.

Teşekkürler!!

English

“The rivers are completely drying up and it’s very sad to see it,” says Farah Mahmoud, a 14-year-old climate activist. Influenced by the climate justice slogan, she decided to found Fridays For Future Malaysia.

ATLAS SARRAFOĞLU 13/11/2021

facebook sharing button
whatsapp sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
email sharing button
print sharing button

Farah Mahmoud, a 14-year-old climate activist, is from Iraq but was born and raised in Kuala Lumpur, the capital of Malaysia.

“In my country Iraq, climate change is a huge factor. The rivers are completely drying up and that is so saddening to see,” she says, but has hope that we can all overcome the climate crisis through struggle.

Influenced by the climate justice slogan, she decided to establish Fridays For Future Malaysia.

‘I was impressed by the slogan of climate justice’

Atlas: What is your personal story as a climate activist? How did you start and what is your position in general in the climate movement and what keeps you going?

Farah: I didn’t know about the climate crisis when I was younger but I surely loved being an advocate for the environment. I started a campaign at school about no-littering. From then on, I continued my journey until I found my way to climate activism.

In the beginning of 2020, at the time I was 12, I saw a documentary about the September 2019 global day of action. The students marching on the streets were chanting things like “what do we want? Climate justice, when do we want it? Now”.

Those words kept ringing in my ears. I decided to tell my friends about this and soon together we formed a climate carnival at my school.

We talked about the climate crisis and how we need urgent action now and also did activities and brought plants and sustainable alternatives like metal straws and bamboo toothbrushes and ended the carnival with climate chanting.

Later, I realised that there wasn’t a Fridays For Future Malaysia Instagram account so I emailed FFF and asked if I could start one here and so I did!

I became the founder and organiser in Fridays For Future Malaysia. What keeps me truly motivated is the love I have for leadership in the climate movement to help save our planet and to learn more about the environment.

‘It is so sad to see rivers are drying up’

How is the climate crisis affecting your everyday life?

Pollution is everywhere, people now have adapted to it and treat it as if it is normal but that is wrong on so many levels. In my country Iraq, climate change is a huge factor.

The rivers are completely drying up and that is so saddening to see. People get ill because of how hot it gets in summer and it wasn’t always like this, hence why it makes sense that the climate crisis is real. A part of why I raise awareness is the refusal to see people and places suffer like that.

‘We all are in danger’

If you had a platform to speak to the leaders of the world, what would you say to them?

What I would tell world leaders is: “This is no game, the earth is screwed and the time to save it is now! Not 2030 and not 2050. We all are in danger but we have hope and we need to start to act accordingly immediately. You too will be affected. A leader leads by action so instead of meaningless talk we want real action.”

‘As MAPA we stand in solidarity for action’

What specific climate crisis is the most important issue in your country? And also please tell us what does it mean to be MAPA for you?

The burning of the forests is horrible here, we face haze a lot and it is quite alarming. Now, burning trees is by choice but later it will be by force. Forests will burn with no return.

Being a part of MAPA is being able to relate to the other activists about the things that are happening around them and stand in solidarity for action. Although I haven’t been so active with the MAPA group, because activism can be draining, I still feel bad about how terrible the climate crisis is affecting my friends in MAPA.

I wish the climate emergency wasn’t the thing that we are all related to but together we are fighting for system change not climate change.

You went to Glasgow for COP26. Yaay! 🙂 Why is COP26 important for you and what are your demands for the world leaders? And what do you think the outcome will be?

The justice systems must be changed around the world in order to achieve climate action because people from other countries are facing the troubles and struggles caused by the global north and that is not fair. People who are most affected have contributed the least to the climate crisis.

‘Listen to the science’

Can you tell us how your government is handling the climate crisis? Are you in contact with decision makers for climate issues? What are your demands for them?

I am not in contact with any decision makers but my demands for world leaders around the globe to listen to the science, listen to the truth. This is our place to be because there is no Planet B.

The developed countries should be having climate change as number one on their agenda and should be taking the lead in climate action. When that happens, developing countries will follow.

Switching to a more sustainable and safer world ensures a future for coming generations and it costs cheaper in the long run. People are so short-sighted nowadays which could cause big problems beyond fixing.

‘My school supports my call to climate action’

How are you coping with school alongside climate activism and how do you ground yourself?

Being a climate activist is amazing but at times It could drain your mental health. How I strive to keep myself grounded is by staying off my phone and instead of screen time, I like to read books, watch movies, bake something and live in the real world instead of being sucked into my screen.

I have actually managed to do school and activism without causing any hardship for myself and others in both fields which I am certainly glad about. My school supports my call to climate action which I very much appreciate.

‘Always think positive’

What do you think the future holds for us? Do you think we will be able to tackle this crisis? What is your projection of 2030?

Always think positive. It really triggers me when I come across people who say “the climate won’t be saved” and I always ask them in my head “why are you so hopeless when we haven’t even tried yet?”

So yes, I have hope that by 2030, we will be living in a world where future generations won’t need to constantly think if our planet is livable.

Thank you!!

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir