"Enter"a basıp içeriğe geçin

Z KUŞAĞI İKLİM İÇİN KÜRESEL OKUL GREVİNE ÇIKIYOR

Sadece 12 yılımız Kaldı

Cuma günü dünyada en az 90 ülkeden yüz binlerce öğrenci iklim değişikliğine dikkat çekmek için okul grevine çıkıyor. Türkiye’den eyleme katılacak 11 yaşındaki Atlas ile eylem planını ve iklim krizini konuştuk.

Gezegenin altıncı büyük yokoluş sürecine sebep olan kuşaklara meydan okuyarak iklim değişikliğine karşı mücadeleyi başlatan Greta Thunberg‘in çağrısıyla iklim için okul grevi 15 Mart’ta küresel çapta yapılacak. 

Türkiye’den okul grevine katılacak öğrenciler arasından ilk öne çıkan 11 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu oldu. Atlas ile buluşup grev planını konuştuk. 

Atlas, 1,5 derecede tutulması için emisyonların azaltılması için hedeflenen 2030’a gönderme yaparak “sadece 12 yılımız kaldı” diyor. 

Çevreyle ilgili dikkatini çeken ilk şey ne oldu büyürken? Okul boykotu fikri nereden aklına geldi? 

İlk başta Ekim ayında annem Açık Radyo’da bir şey dinlemiş ama gelip ilkinde bana anlatmamış. Sonra dinlediğinde çok mantıklı gelmiş Greta’nın konuşmaları ve annem gelip bana anlattı.

Ben de dünyayı kurtarmamız için 12 yıl kaldığını öğrenince ve buzullar eriyip kutup ayılarının neslinin tükenmeye başladığını öğrenince, adaların deniz seviyesinin altında kaldığını öğrenince çevreye karşı özel bir duyarlılık hissetmeye başladım.

Annen sana bunlardan bahsettikten sonra bir araştırma yaptın mı?

Greta’nın konuşmalarına baktım, çevreyle ilgili videolar izledim, yazılar okudum ve Açık Radyo dinledim.

Greta’nın konuşmalarında en çok ne etkiledi seni?

Benim için şu ilginçti: Bazı insanlar Greta’nın yaptığı şeyi beğenmiyor “Git okulunu oku” diyor fakat Greta’nın onlara olan cevabı şu:
“Zaten okumuş bir sürü profesör ve onların verileri de var. Ama siz hala onlara inanmıyorsunuz. Ben de okuyup profesör olsam yine bana inanmayacaksınız.”

Şu an bir şey yapılmasını düşünüp eylem yapıyor.

Eylem kurallarını hatırlatıp, sorumu yanıtlamıyor

Greta’nın en büyük şikayetlerinden biri de iklim değişikliğinin ekonomi ve diğer sorunlar gibi politik gündeme alınmaması, öncelik olmaması, sen ne düşünüyorsun?

Aslında Greta’nın 15 Mart çağrısında birkaç tane kuralı vardı, şu an aklıma gelenleri söyleyeyim: Şiddet yok, alana zarar vermek yok, kızgınlık yok, kötü söz yok, politikayı karıştırmak yok.

O yüzden ben bu soruyla ilgili bir şey diyemeyeceğim ama diyebileceğim şey evet biraz da öyle öyle bir duruma sürükleniyoruz.

Politikayla ilgili bir şey diyemeyeceğim.

Teşekkür ederim, güzel cevap. 15 Mart’taki eylemin ardından çevre ile ilgili planların var mı?

Aslında buna da güzel bir cevabım var. 15 Mart’tan sonra yapabileceğim bir şeyi kendim seçmem doğru olmaz. Bunu kolektif olarak oraya gelecek insanlarla seçeceğim.

“Arkadaşlarım ‘Ben de geleyim mi?’ diyor”

Okuldaki arkadaşlarına bahsettin mi iklim değişikliğinden ve eylem planından?

Greta’yı öğrendiğim zaman ben de Türkiye’de daha böyle bir eylem yapılmadığı için kendim bir şey yapmak istedim. Bunu arkadaşlarıma anlattım. 15 Mart’ta saat 12:00 ile 14:00 arasında Bebek Parkı’nda olacak eylemden bahsettim.

Bana son bir haftadır “Ben de gelebilir miyim?”, “Saat kaçta?” gibi sürekli sorular soruluyor ve bilemiyorum yani, onlardan da çok ilgi var.

Hangi okula gidiyorsun?

Bilnet Bahçeköy.

Öğretmenlerin nasıl tepki verdi?

Öğretmenlerim öncelikle “Biz de gelelim mi?” dediler, ama onlar öğretmen oldukları için Cuma günü okula gitmeleri gerekiyor. Fakat sosyal öğretmenim benim çok yanımda oldu.

O gelebilir diye düşünüyorum ama gelemeye de bilir bilmiyorum.

“Araba almayacağım bisiklete bineceğim”

Sence Türkiye’nin çevre hakları konusunda eksikleri neler? İklim değişikliği ile mücadele için neler yapılmalı?

Uçaklar çok fazla fosil yakıt kullandığı için onları artık kullanmamalıyız diye düşünüyorum. Onun yerine elektrikle çalışan herhangi bir araç kullanabilir.

Arabalarda da çok fazla fosil yakıt kullanıldığı için onlar yerine de elektrikli araçlar kullanmalıyız. Sera gazı emisyonlarını azaltmamız gerekiyor kesinlikle.

Büyüdüğünde elektrikli otomobil imkanın olmazsa otomobil kullanmayı düşünür müsün?

Çık. (Hayır anlamında) Bisiklet.

“Büyüklerin yaptığı şey tüketmek”

İklim değişikliğiyle ilgili seni en çok ne korkutuyor. Son haberler buzulların kışın bile eridiği yönünde?

Çevreyle ilgili şu korkutuyor, sadece 12 yılımız kaldı önlem alıp düzeltebilmek için okuduklarıma göre. Ve Greta dedi ki (aslında bu da Greta’nın sevdiğim sözlerinden biriydi diğer soruda söylemedim)

“2078’de 75 yaşına geleceğim, eğer çocuklarım ve torunlarım olursa benimle o zamanı geçirecekler ama belki bana dönüp soracaklar ‘Zaman varken niye harekete geçmediniz’ diye. O zaman onlara o cevabı verirsiniz.” Bunun için ben de eylem yapıyorum.

Peki onun sözlerinden bir şey sorayım yine. “Bizi hep geleceği siz kurtaracaksınız, sizden çok umutluyuz’ demelerinden şikayet edip “Bu yükü bizim omuzlarımıza siz bıraktınız” diyor. Sen de aynı şekilde hissediyor musun?

Yani evet. Çünkü onların yaptığı şey tüketmek. Biz daha bağımlı nüfus olduğumuz için bizim daha kazanabildiğimiz bir maaş, para yok. Fakat Greta da dedi zaten “Bu işi size bırakmıyoruz, çünkü hep aynı kötü fikirlerle bizi buraya kadar getirdiniz ama çocuklar bunu ele alıyor.”

Ben de böyle düşünüyorum.

Ben biraz kişisel olarak da tanımak istiyorum seni. Ne tür müzik dinliyorsun mesela?

Ben genelde yabancı müzik dinliyorum.

Hangi gruplar mesela?

Daha rap gibi ya da indie gibi.

Peki okul dışında sana kalan zamanlarda ne yapmayı seviyorsun?

Genellikle futbol oynamayı seviyorum veya bilgisayar oynuyorum.

Kitaplarla aran nasıl?

Bana uygun bir kitap bulduğunda hemen okuyup bitiriyorum ama bana uygun değilse okumak içimden gelmediği için okumam.

Genellikle heyecanlı romanları seviyorum. Yunan mitolojisini seviyorum baya.

Okul nasıl gidiyor? Bir okul günün nasıl geçiyor?

Geldikten sonra da ödev sonra bilgisayar oyunu. Bir de benim şöyle bir şeyim var önce ödevleri bitirmeden bilgisayar oyunu oynarsam düzgün oynayamıyorum, içimde bir şey kalıyor. (PT) 

http://bianet.org/bianet/print/206370-atlas-15-mart-taki-okul-grevini-anlatti-sadece-12-yilimiz-kaldi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir