"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türkiye’deki İklim Hareketleri: İklim Krizi Var ve Evimiz Yanıyor

Bianet’te Sakine Orman’ın haberi:

Yokoluş İsyanı’ndan Elif Ünal, İren Bıçakçı ve Fridays For Future Turkey’den Atlas Sarrafoğlu, Türkiye’deki iklim hareketlerini, iklim krizini ve taleplerini anlattılar.

IPS İletişim Vakfı/bianet’in düzenlediği İklim Haberciliği Atölyesi’nde, Yokoluş İsyanı’ndan Elif Ünal, İren Bıçakçı ve Fridays For Future Turkey’den Atlas Sarrafoğlu ile “Türkiye’deki Yeni Dalga İklim Hareketleri” ve iklim krizi konuşuldu. 

Dünyadaki iklim hareketlerini anlatarak başlayan iklim aktivistleri Ünal ve Bıçakçı, “İklim hareketleri, küreselden bağımsız ilerlemiyor. Dolayısıyla küresel başlangıç noktasından bakmak lazım” diyerek, küresel iklim eylemlerinden ve İsveç’te Greta Thunberg’in başlattığı, karar alıcıların dikkatini iklim krizine çekmek için yaptığı okul grevinden bahsettiler.

Anlaşmaların yaptırımları yok

İngiltere’de ortaya çıkan Yokoluş İsyanı ve grubun sivil itaatsizlik olarak yaptıkları eylemleri anlatan Bıçakçı ve Ünal, “Bilim insanları ve aktivistler, iklim krizinden haberdardı ancak halkın sokağa çıktığı bir durum yoktu. İnsanlar durumun aciliyetini farkedince aslında ‘bir kriz var ve hayatımızı durdurup, iklim krizini ele almalıyız’ demeye başladılar” dedi.

İklim hareketlerinin tarihsel sürecine değinen Bıçakçı ve Ünal ortak sunumuna şöyle devam etti:

“Daha önce imzalanmış olan protokollerin yaptırımları söz konusu değildi. Dolayısıyla bunlar iklim hareketlerini başarısız kılan bir durum.

“Karbon emisyonlarının sıfırlanması için Paris Anlaşması da aslında yetersiz kalıyor ve bu anlaşmayı imzalamayan tek ülke Türkiye’ydi, imzaladı ama meclisten geçirilmedi. Talebimizde zaten artık bu anlaşmanın meclisten geçirilmesi.

“Bilim insanlarının krize dair yaptıkları bilimsel açıklamalar daha da arttı. Sürekli başarısızlıklar var. Yeni dalga iklim hareketinin de tepkileri tam olarak bu yönde gelişiyor.

“Yeni dalga iklim hareketi denmesinin sebebi de, aslında öğrencilerin sokağa çıkması ve sivil itaatsizliklerin artması.”

İklim hareketlerinin özelliği radikal olmaları

Türkiye’deki iklim hareketlerinden bahseden Ünal ve Bıçakçı, Yokoluş İsyanı’nı, Sıfır Gelecek’i ve Fridays For Future Turkey’i anlattılar ve bu hareketlerin taleplerini şöyle aktardı:

“Yeni hareketin en temel özelliği, radikal olmaları. Söylemleri de radikal çünkü evimiz yanıyor diyorlar” diyen aktivistler, amaçlarının hep, “İklim krizi var, hayatınızı durdurun ve önlem alın” olduklarını söyledi ve şöyle devam ettiler:

“Yapılan eylemler bir kere çok barışçıl.

“Kişilerin hayatlarında iklim acil çağrısı ilan etmelerini istiyoruz. Bizler de hayatlarımızı bu gerçek üzerine kuruyoruz, kurmalıyız.”

İklim hareketlerinin yaptıkları eylemleri anlatan Ünal, iklim aktivistlerinin alışılmamış eylem metotları kullandığını söyledi ve taleplerini ekledi: 

* Gerçeği söyleyin

* Karbon emisyonlarını sıfırlayın

* Yurttaşa sorun

* Paris Anlaşmasını meclisten geçirin

Atlas Sarrafoğlu “İklim İçin Okul Grevi”ni anlattı 

Türkiye’de 9 şehirde 15 noktada yapılan iklim için okul grevini anlatan aktivist ve öğrenci Atlas Sarrafoğlu, iklim krizini, yapılacakları ve taleplerini anlattı.

İklim krizi için çözüm önerileri üzerine konuşuldu.

Gazeteci, radyocu ve Yokoluş İsyanı’ndan Can Tonbil de, Türkiye’deki iklim hareketlerinin işleyişlerinden, iklim krizinin psikolojik ve felsefi olarak arka bağlamından ve Türkiye’de kaybolan biyoçeşitlilikten bahsetti.

Oturum, katılımcıların iklim krizi ile ilgili sorularıyla devam etti. (SO)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir