"Enter"a basıp içeriğe geçin

Basında Çıkan: Madrid, Berlin, Brüksel ve on binlerce iklim aktivisti sokaklarda

Raporterre Gazetesi’nin İstanbul’daki grevimizle ilgili Fransızca haberinden Türkçe tercüme ile alıntı:

15 Mart’ta İstanbul, Bebek Parkındaki greve gençleri desteklemek için katılan bir modacı “Burada güvenli bir yer olduğu için toplandık ” diyor.

Genellikle protestolar şehrin merkezinde, ünlü Taksim Meydanı’nda gerçekleşir. 2013 yılında Gezi hareketinin gerçekleştiği yer burası. Hükümet tarafından şiddetle bastırılan seferberlik, Gezi Parkı yerine bir alışveriş merkezinin inşasına karşı çıktı ve merkezdeki binaların yoğunlaştırılmasına odaklanan kentsel yönetim politikasını kınamaya çalıştı.

Bugün İstanbul’un zengin bir bölgesi olan Bebek’te sadece birkaç polis memuru bulunuyor. Yaklaşık 200 gösterici, birçok ebeveyn ve çocukları, Avrupa kıyısı olan Boğaz boyunca parkta birlikte yürüdü.

Sadece 11 yaşında olan Atlas Sarrafoğlu “Elli kişiyi bekliyordum, ama çok daha fazlasını yaptık. Mutluyum,” dedi. Kendisi İstanbul’daki hareketin başlatıcısı. ”Greta’ya yalnız olmadığını göstermek istiyoruz.” Bir tabelada, ” Merhaba Greta, sesiniz Boğaz’da dalgalanıyor ” yazıyor.

“Haberleri takip etmeyi seviyorum. Greta Thunberg ile ilgili neler olup bittiğini görünce İstanbul’da bir grev olup olmadığını görmek istedim, ama bulamayınca da ben yapmaya karar verdim.” Genç aktivist, Fridays For Future organizasyonuna bağlı. Gençler dünyada iklim için harekete geçiyorlar. Başarısından memnun olan Atlas Sarrafoğlu, 24 Mayıs’ta gerçekleşmesi gereken bir sonraki yürüyüşü düşünmeye başlamış bile “ama belki bu tarihten önce bir tane daha yapacağız” diyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir