"Enter"a basıp içeriğe geçin

İstanbul’da İklim Grevi: Kurtaracak Bir Gezegenimiz Var

Bianet’ten Pınar Tarcan’ın yazısı:

Z kuşağının Türkiye’deki temsilcileri bugün dünyadaki milyonlarca çocuk gibi küresel iklim grevine çıktı.

Kendisinden önce iklim değişikliğinin önünü açan ve gezegeni altıncı büyük yokoluş sürecine sokan kuşaklara meydan okuyarak iklim değişikliğine karşı mücadeleyi 2018 Ağustos ayında 16 yaşındaki Greta Thunberg İsveç’te başlatmıştı. 

Dünya çocukları, bölge bölge her Cuma yaptıkları okul grevlerinin ve çeşitli aktivitilerin yanı sıra son bir yıl içinde iklim krizine dikkat çekmek için küresel çapta iki büyük iklim grevi yaptı. 

Yağmur altında başladı

Bugün dünya çapında üçüncüsü yapılan “küresel iklim grevi”nin İstanbul’daki merkezi olan Kadıköy İskele meydanında toplanan iklim aktivisti öğrenciler, yürüyüşe geçmeden önce “Şirketleri değil, gezegeni kurtar”, “Sıfır Karbon”, “İklimi değil, sistemi değiştir” sloganları attı. 

Türkiye’deki greve “Sıfır Gelecek” çağrısıyla yetişkinler de katıldı. 

İklim aktivisti Greta Thunberg gibi “Ev ödevimiz sizin pisliğinizi temizlemek” inadıyla yola çıkan çocuklar yağmur altında eyleme başladı. 

Atlas ve Selin: Artık bizi dinlemelisiniz

Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin Türkiye’deki katılımcılarından Atlas Sarrafoğlu ve Selin Gören eylem metnini okudu. 

“Arkadaşlar 3. küresel iklim grevimimize hoş geldiniz!” diyen iklim aktivisti öğrenciler şöyle devam etti: 

Bugün büyükler de bizlere destek veriyor. Artık hem büyükler hem küçükler iklim grevlerine başlıyoruz. Hepimize Hayırlı Uğurlu Olsun.

“Türkiye’deki ilk iklim grevinde 15 Mart’ta da yetişkinler de vardı. Fakat izleyiciydiler. Şimdi artık bu grevin bir parçasısınız. Ona göre hareket etmelisiniz

“Artık kavga etmeyi bitirmelisiniz. Artık birbirinizi suçlamamalısınız. Artık bir araya gelmelisiniz. Ve en önemlisi grtık biz çocukları dinlemelisiniz.

“Bunu okula gitmemek için yapsaydık…”

“Artık bize kulak vermeyi bırakın ve bizi artık dinleyin. Kurtaracak bir gezegenimiz var. Artık bunun için çalışın. Biz de artık bunun için okula gidelim. Keyif aldığımız için okulu kırmıyoruz. Bunu okula gitmemek için yapsaydık. Pazartesi sendromu yaşamamak için pazartesi yapardık.

“Hepiniz öğrenci olmuşsunuzdur. Biliyorsunuzdur ki okula gitmek için en iyi gün cumadır fakat en kötüsü ise pazartesidir.

“Anladınız mı? O zaman anlamaya devam edin. Gezegenimiz yanıyor. Bir çok şehir sular altında kalıyor. Buzullar yok oluyor. Kuzey kutbundaki ormanlar alev alev. İnsanlar evlerini terk ediyor. Türlerin nesli tükeniyor.

“Yakında bizim de neslimiz tükenecek. Artık bunu anlayın. Bu ilk iklim grevinizi unutmayın. Artık hayatınızı değişti.

“Eğer bu gerçeği biliyorsanız hepimizin hayatı değişmiştir. Ben de sizin gibi korkuyorum zehirli yağmurlardan. Ama yağmurların neden zehirli olduğunu bilmek istiyorum.

“Yağmurların zehirli olmaması için”

“Yağmurların zehirli olmaması için ne yapmam gerektiğini bilmek istiyorum. Bunu tek başıma öğrenemem. Bana yardım etmelisiniz.

“Kimyasal kirliliği durdurmak konusunda bana yardım etmelisiniz. İklim krizini durdurmam konusunda bana yardım etmelisiniz. Bize yardım etmek için önce bizi desteklemelisiz.

“Sonra bizimle aynı şeyi söylemelisiniz. Bilimin arkasında birleşelim. Formül bu. Çünkü iklim değişikliğinin bir kriz olduğunu bilim insanları söylüyor.

“Yani doktorlar, profesörler biz de bunu haberlerde öğreniyoruz. O yüzden bence ilk iş olarak bu gerçekleri öğrendiğimiz haberlerin değişmesini istemeliyiz. Sonra bu konu hakkında bir şeyler yapmak isteyen kişilere kulak vermeliyiz.

“Bence artık birlikte hareket etmenin vakti geldi. O yüzden hepinize grevimize hoş geldiniz diyorum.”

“Bugün neden buradayız?”

İklim aktivisti Tuba Sağlam ise “Bugün neden buradayız?” sözleriyle başladı, ekledi: 

“Bizleri birleştiren şey iklim krizi. İklim krizinin ötesinde topyekün bir ekolojik kriz. Artık giderek daha çoğumuzun işaretlerini gördüğü büyük ve benzersiz bir kriz bu. Artık anladığımız üzere giderek daha büyük bir hızla içerisine yuvarlanmakta olduğumuz bir kriz bu.

“Yanıtını bulmamız gereken birçok soru var, ama en önemlilerinden biri şudur: Dünyada milyonlarca canlı türü yok oluşla karşı karşıya iken, sadece hayatta kalmanın, sadece insanların hayatta kalmasının değeri, anlamı nedir?

“Çocuklarımızın ve dünyadaki tüm canlıların yaşanabilir bir gezegende birlikte barış içinde yaşama hakkını savunmak, bu krizi doğuran sistemin değişmesini sağlamaktan geçiyor.

“Bu nedenle şu anda tüm dünyada iklim hareketine önderlik eden öğrencilerin, Fridays for Future’ın ‘Buradayız, çünkü geleceğimizi çaldınız!’ çağrısına biz de ortak olduk.

“Bu ekolojik krizin yol açacağı felaketleri tümüyle durdurmak artık söz konusu değil. Eski dünyamızın son günlerini yaşıyoruz. Ama gerçeği olduğu şekilde gördükçe yapmamız gerekenleri biliyoruz, kalbimize bakınca bunları yapacak cesareti buluyoruz. Hatalardan ders alarak yeni bir dünyayı beraber inşa edebiliriz.”

Ömer Madra: Tarihin en büyük kitlesel eylemi olabilir

İklim grevinin Türkiye’deki öncülerinden Atlas Sarrafoğlu ve Selin Gören ile onlarca Z kuşağı öğrencisi iskeleden Yoğurtçu Parkı’na yürüyüşe geçti. 

Yol sırasında konuştuğumuz Açık Radyo Programcısı, akademisyen, hak savunucusu Ömer Madra şunları söyledi: 

“Çok büyük konuşmak istemiyorum ama bunun dünya tarihindeki en büyük kitlesel eylemlerden olması çok muhtemel. 

“Sabahlayen ilk Avustralya karşıladı tabii, Avustralya kendi tarihinin gördüğü en büyük eylemi yaşadı. 300 bin kişi civarında katılım oldu. Çocuklar, onları destekleyen bilim insanları, akademisyenler hepsi oradaydı. Rekorlar kırıldı. 

“Akşama ABD’de 850 yerde olacak ve bence iklim için yapılmış en büyük şey olacağına hiç şüphe yok Greta’nın başlattığı eylemin. 

“Sendikalardan, bilim insanlarına da geniş katılım olacak, göreceğiz hepsini.”

Eylem: Gezegeni korumak istiyorum

Eylem Menekşeler, beşinci sınıf öğrencisi, elindeki pankartta “Plastikten uzak dur”, “Dünyanın babasından miras kalmadığını, çocuklarından ödünç alındığını bilen biri, çocuklarını sevdiği için çevreye zarar vermez” diyor. 

Yoğurtçu Parkı’nı iklim festivali alanına çeviren iklim grevi ardından Barlas Tan Özemek, Güney Marlen, Güz Kumpanyası, Kabile Sahne ve Gösteri Sanatları, Lara Di Lara, Nil İpek, Pınar Keleş, Sumru Ağıryürüyen ve Muammer Ketencoğlu, Şubadap Çocuk, Teneke Trampet gibi müzik gruplarının konserleriyle sürdü. 

Haberin İngilizcesi için tıklayın

Fotoğraflar: bianet. 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir