"Enter"a basıp içeriğe geçin

Greta Thunberg ve daha fazlası

L’officiel Kasım ayında Ezgi Şuekinci’nin yazısı:

Greta, Autumn, Mari ve Atlas… İşte iklim değişikliğine dur diyen genç aktivistler!

Geçtiğimiz günlerde New York’ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Eylemi Zirvesi’nde yapığı can alıcı konuşma ile bir anda dünya gündemine oturan 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg, kısa zamanda iklim hareketinin sembollerinden biri haline geldi. Siyasi liderler karşısında güçlü ve kararlı duruşuyla herkesin takdirini toplayan genç aktivist, bir yok oluşun içerisinde olduğumuz gerçeğini gözler önüne sererek, harekete geçmemiz gereketiğini bir kez daha hatırlattı. Ancak Greta iklim değişikliği ve çevre kirliliği hakkında konuşan tek genç insan değildi. İşte gezegenimizi kurtarmak için önemli çalışmalar yapan 4 genç aktivist daha!

Autumn Peltier
Autumn Peltier, uluslararası arenada tanınan Kanada kökenli bir su aktivisti. Kanada’nın kızılderili bölgesi Wikwemikong’da yaşayan Autumn Peltier, 8 yaşından bu yana su hakları için savaşıyor. Şu anda 15 yaşında olan genç aktivist, ilhamını bu yılın başlarında hayatını kaybeden ve yaşamı süresice Great Lakes (Büyük Göller)’in korunması için mücadele eden büyük teyzesinden alıyor. Teyzesinin rolünü devralan Autumn, 2018’de BM Genel Kurulu’nda yaptığı bir konuşmada; “Hiç kimse su temizliği ya da kıtlığı konusunda endişelenmek zorunda kalmamalı. Hiçbir çocuk temiz suyun ne olduğunu bilmeden yaşamamalı.” sözleriyle büyük ses getirmeyi başarmıştı.
Mari Copeny
Mari Copeny, Amerika’nın Michigan eyaletindeki su krizi Flint’e dikkat çekmesiyle tanınan genç aktivistlerden biri. Mari henüz sekiz yaşındayken, dönemin başkanı Barack Obama’ya, kirli sudan etkilenen insanları temsil eden bir mektup yazdı. Bu sorunu çözüme kavuşturmak amacıyla Barack Obama’nın önderliğinde bir toplantı düzenlemeyi talep eden 12 yaşındaki aktivist, olumlu geri dönüş aldı. Gerçekleşen toplantıda, su sisteminin onarımı için 100 milyon dolar hibe sağlandı. Bayan Flint olarak da tanınan Mari, toplumu ve çevreyi savunarak mücadelesine devam ediyor. Mari Copeny 2016’dan bu yana, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Pack Your Back ile birlikte, 25.000’den fazla çocuğa okul gereçlerinin sağlanması ve temiz suya erişmesi konusunda yardım etti.
Xiye Bastida
Meksika’da doğan ve büyüyen 17 yaşındaki iklim aktivisti Xiye, aşırı kuraklık ve sel felaketlerinin bir arada yaşandığı memleketinde, iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri ile yüz yüze kaldı. Dört yıl önce New York’a taşınan Xiye, kayıtlara en büyük kasırga olarak geçen “Sandy Kasırgası”nın vermiş olduğu hasarı gördükten sonra artık bir şeyler yapılması gerektiğini anladı. Yakın çevresinin bu konuda farkındalık kazanmasını sağlayan aktivist, tüm dünyaya gezegenimizi kurtarmak için ilham vermeyi umuyor. Akranları ile birlikte Greta Thunberg’in önderliğinde başlayan “Fridays For Future” hareketine destek veren Xiye Bastida vermiş olduğu bir röportajda; “Binlerce yıl önce insanlar dünyayı koruyordu. Bu felsefeyi yeniden benimsemeliyiz. Dünyada yaşamak istiyorsak onu korumalıyız. Biz “insanlarız” demek yerine biz “gezegeniz” demeyi öğrenmeliyiz.” diyor.
Atlas Sarrafoğlu
En genç iklim aktivistlerinden biri olan Atlas Sarrafoğlu’nu, geçtiğimiz aylarda Bebek Parkı’nda akranları ie birlikte düzenlediği bir eylem ile tanıdık. Konuşmasına, “Bugün biz gençler olarak geleceğimizden kaygı duyduğumuzu göstermek için buraya geldik.” diyerek başlayan 11 yaşındaki genç aktivist, “İklim değişikliği yüzünden seller, hortumlar, kasırgalar sıklaşıyor. Aşırı sıcak havalar yüzünden barajlar kuruyor. Bitkiler azalıyor. Bunu siz yarattınız.” sözleriyle devam etti. Greta Thunberg’in “Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum, çünkü yanıyor!” sözlerini de hatırlatan Atlas, herkesi daha temiz bir dünya için hareket etmeye davet etti.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir