"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir başkaldırı meselesi: Aktivizm

Elele dergisinin Kasım sayısında çıkan haberden alıntı:

Sokak hala işe yarıyor mu, yoksa akıllı telefonlar sayesinde aktivist eylemler kabuk mu değiştiriyor? İlham veren altı aktivist ile birlikte dijital aktivizmin derinlerine iniyoruz.

Haksızlığa karşı umudun, eşitsizlik karşısında ‘biz’ olabilme düşüncesinin, tutsaklığa karşı özgürlük arayışının; tutkunun, coşkunun, kucaklamanın, kuşatmanın, düş bolluğunun ve düşüncelerin serpilip tek yumruk olduğu her yerde aktivizm var. Peki sokağa çıkmak hala işe yarıyor mu, yoksa teknoloji ile birlikte aktivizm kabuk mu değiştiriyor? Bugün; bastığınız her like butonu, attığınız her tweet ve tepkinizi haykırdığınız her hashtag toplumun değişen yüzüne katkı sağlıyor.

Zamanında sokakta avazı çıktığı kadar bağıran ve hak arayan her prototipten insan, bugün direnişlerini sosyal medya aracılığıyla gösteriyor. Dijital aktivizmin sanal boyutu, hak arayışının gerçekliğini bulandıracak mı; ya da elimize ‘özgür hissetme’ vaadiyle verilen bir oyuncak mı? Yanıtı henüz kimse bilmiyor. Ancak gerçek şu ki; bastığınız her like butonu, attığınız her tweet ve tepkinizi haykırdığınız her hashtag; toplumun değişen yüzüne katkı sağlıyor. The Beatles sonrası barış çağrısı yapan John Lennon’dan Nobel Barış Ödülü alan Pakistanlı insan hakları aktivisti Malala’ya aklımıza gelen elbette onlarca aktivist var. Günümüzün aktivistleri ise biraz şekil değiştirdi. Dijital yayıncı Engin Önder bir aktivist çünkü mesajlarını bugünün en kitlesel aracı internet aracılığıyla veriyor. Zülal Kalkandelen bir aktivist çünkü hayvanların özgürlüğü için sözcüklerin gücüne inanıyor. Simay Bülbül bir aktivist çünkü çocukların bireysel dokunulmazlığını haykırıyor. Yeşim Paktin aktivist bir sanatçı çünkü engelli kadınların somut sorunlarını, soyut aklın gücüyle duvarlara çiziyor. 12 yaşındaki Atlas Sarrafoğlu bir çocuk aktivist, büyüklerin iklim krizi konusundaki hayal tacirliğine dur deme cesaretini gösteriyor…

Atlas Sarrafoğlu
Öğrenci

Atlas Sarrafoğlu, büyük büyük laflardan sıkılan ve gerçekçi çözümler bekleyen 12 yaşında bir iklim aktivisti. 16 yaşındaki İsveçli aktivist Greta Thunberg’in iklim krizi çağrısına yanıt, Atlas’tan geliyor.

“Bence aktivizm, bir çeşit hakları savunma hareketi ki ben de tam olarak bunu yapıyorum.

Bugün iklim krizini yaratanlar büyüklerimiz olduğundan dolayı, kendi geleceğimizi ve haklarımızı savunmak da biz çocuklara düşüyor. Alışılmış hayatlar yaşayan büyüklerimizden, artık bu alışkanlıklarından vazgeçmelerini istiyoruz. Çünkü gelecekte biz sizin kadar şanslı olmayacağız. İklim değişikliğini geri çevirmek için 11 yılımız kaldı. Bunu yapabilmemizin bir yolu da kömürü, petrolü, doğal gazı yerin altında bırakmak. Yoksa 11 yıl sonra atmosferdeki karbon değerleri ve denizler yükselirken, artık yapacak bir şey kalmayacak. Son yaptığımız üç küresel iklim grevinde, sosyal medyanın çok önemli rol oynadığını düşünüyorum. Sadece İstanbul’da yürüyüşümüze gelen 4 bin kişi hiç de az bir sayı değildi. Dijital aktivizm sesini duyurmak için çok iyi bir araç; fakat sosyal medya başında oturup like’lamakla olacak bir iş de değil aktivizm. Gerçekleri söylemek, bilimden örnekler vermek ve savunduğun şeyin doğruluğunu göstermek çok önemli. Tüm bu süreçte Greta Thunberg, en büyük ilhamım. Üstelik kendisiyle tanışıp, çalışma fırsatı da bulabildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.” 

Elele Dergisi Kasım ayı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir