"Enter"a basıp içeriğe geçin

Başka Gezegenimiz Yok

Bianet’ten Pınar Tarcan’ın haberi:

Greta Thunberg’in çağrısıyla başlayan küresel okul grevine Türkiye’den öğrenciler de katıldı. Bebek Parkı’ndaki buluşmada Atlas Sarrafoğlu “Bugün okula gitmedik, çünkü okul bekleyebilir ama iklim değişikliği beklemez” dedi.

İsveçli aktivist Greta Thunberg‘in Ağustos 2018’de iklim değişikliğine dikkat çekmek için başlattığı okul grevi bugün 30. haftasında. Greta’nın çağrısıyla bugün dünyanın 123 ülkesinde eş zamanlı olarak Z kuşağı küresel okul grevine çıktı. 

Türkiye’de okul grevine çıkan öğrenciler İstanbul, İzmir, Iğdır, Antalya, Bursa gibi kentlerde bugün okulu kırarak pankartlarıyla iklim değişikliğini politikacılara, iş insanlarına, özetle dünyayı bu noktaya getiren önceki kuşaklara seslerini duyurmaya çalıştı.

Saat 12:00’de Bebek Parkı’na gelen öğrenciler “Gezegen B Yok”, “Büyüyünce yaşanabilir bir dünya istiyorum”, “Geleceğimle oynama, kömür yakma” yazılı dövizler taşıdı, birlikte yürüyüş yapıp, ağaçların altında oturdu.

Atlas Sarrafoğlu: “Balinaların karnındaki plastikleri biz atmadık”

Bebek Parkı’nda konuşan öğrencilerden Atlas Sarrafoğlu, sözlerine “Okul grevimize hoş geldiniz” diyerek başladı ve şunları söyledi: 

“Bugün biz gençler olarak geleceğimizden kaygı duyduğumuzu göstermek için buraya geldik. Bugün okula gitmedik. Çünkü okul bekleyebilir ama iklim değişikliği beklemez. Bugün İstanbul’da hava sadece soğuk ama ya sel olsaydı ya da sokağa çıkamayacağımız kadar sıcak olsaydı buraya gelemezdik. 

“İklim değişikliği yüzünden seller, hortumlar, kasırgalar artıyor, aşırı sıcaklar yüzünden barajlar kuruyor, bitkiler azalıyor, bunu siz yarattınız. Bunu siz yarattınız, iklim değişikliğine neden olan kömürü siz yaktınız, petrolü siz kullandınız, ormanları siz büyükler kestiniz. Denizleri biz çocuklar kirletmedik, balinaların karnındaki plastikleri biz denize atmadık, betondan binaları biz çocuklar dikmedik.

“Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim başladı”

“16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg diyor ki, ‘Sizin eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum. Çünkü yanıyor.’ Evimizi biz çocuklar yakmadık ama şimdi hepimiz aynı yerdeyiz. Biz çocuklar temiz bir dünya istiyoruz. Çünkü biz de çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz bir dünya istiyoruz.

“Bilim insanları iklim değişikliğini durdurabilmek için 12 yılımız kaldığını söylüyor, 12 yıl sonra hepimiz ölmeyeceğiz ama yapacak hiçbir şey de kalmayacak. 12 yıl sonra ben 23 yaşında olacağım. Büyüklere soruyorum: 23 yaşında daha da kötüye gideceği kesin olan bir dünyada ne yapayım? Niçin para kazanayım, niçin eğitim alayım, dünya şimdikinden kötü olacaksa niçin çocuğum olmasını hayal edeyim? 

“Bugün dünya en yaygın genç eğitim eylemine tanık oluyor ve bizler bunun parçasıyız. Biz de Türkiye’de Ayvalık’ta, Iğdır’da, Sakarya’da, Bursa’da ve İzmir’de parklarda ve binaların önünde bir araya geldik. 

“Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim başladı. Büyüklerin kirlettiği dünyayı çocuklar temizleyecek. Siz büyüklerden tek bir isteğimiz var. Bu dönüşümü daha da zorlaştırmamanız ve bir an önce harekete geçmeniz.”

“Türkiye Paris Anlaşması’nı onaylamadı, nedenini bilmiyoruz”

“Greta Thunberg, Paris Anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini söylüyor.

“Ama internette ‘Türkiye ve Paris Anlaşması’ diye arattığımda, Türkiye’nin Paris Antlaşmasını onaylamadığının haberleri çıkıyor.

“Annem’e sordum ama ne dediğini anlamadım. Öğretmenlerim de bilmiyor. Birinin bana açıklaması gerekiyor. Detaylar bizim işimiz değil. Şu anda bir değişim başlıyor.

“Biz değilsek, kim?

“Şimdi değilse ne zaman?”

“Greta yanındayız, Mayıs’ta da buradayız”

Atlas, Bebek Parkı’ndaki okul grevinin ardından bianet’e bu kadar fazla katılım beklemediğini, bu katılımın onu umutlandırdığını söyledi ve ekledi:

“Mayıs ayındaki küresel okul grevi etkinliğine de katılacağız. Greta yanındayız.”

Samra: Mayıs’ta da burada olacağım

Atlas’a destek vermek için Dalyan’dan ailesiyle İstanbul’a gelen Samra ise eyleme “Harry Potter gelmeyecek. İş başa düştü” yazılı, üzerinde Greta’nın da fotoğrafı olan döviziyle katıldı. Okul grevi sonrası konuştuğumuz Samra şunları söyledi:

“Buraya geldiğimde bu kadar kalabalık beklemiyordum. Biraz yoruldum ama çok mutluyum. Greta’nın çağrısına kulak veriyoruz. Gezegeni kurtarmak için geç değil.

“Öğretmenim ‘İklim kim?’ dedi”

“Buraya gelirken Fen Bilgisi öğretmenime dedim ki ‘İklime destek vermek için bu Cuma okula gelmeyeceğim.’ Öğretmenim ‘İklim kim?’ dedi. Burada olduğum için mutluyum. Mayıs’ta da burada olacağım” dedi. 

Mayıs’taki küresel okul grevine katılmak için sözleşen öğrenciler 14:00’te Bebek Parkı’ndaki okul grevini sonlandırdı. (PT) 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir