"Enter"a basıp içeriğe geçin

12. Dijital İklim Grevi Haftası

Doğu ve Güney Afrika’da en az 33 milyon kişi gıda güvenliğine sahip değil.

#DigitalStrike Week 12 Hafta
Bugün insan yapımı #iklimkrizini durdurmak için dünya çapında savunucularla dayanışmadayım. In solidarity with those fighting around the world to limit human-made #ClimateChange.

#AfrikayıSavunun#defendthedefenders

Royal Dutch / Shell’in Nijer Deltası’nda boru hattında 1991 yılında sonsuz petrol döküntüsü yaşandı. Petrol döküntüsü ve tahliyesi nedeniyle Nijer Deltası artık tarım için uygun değil. Su yok. Ogoni halkı evinden uzak.

Kenya’daki Antilop, Zürafa ve Zebraların göç koridoru, 117 km2’lik Masai halkı ulusal parkı yeni binalar ve nüfus artışı nedeniyle paramparça… Gabon’un kuzey kesiminde yaşayan Baka halkı, Kongo yağmur ormanlarından edindikleri kaynaklarla kendi yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Artık korucularının elinde bulunan güçten korkutları için ülkelerinden sürülüyor ve yiyecek ve ilaç için güvendikleri ormanlardan dışlanıyorlar.

Ma’di halkı, geçimleri için Zoka Yağmur Ormanı üzerinden hayatlarını sürdüren Moyo ve Adjumani bölgelerinde (Uganda) yaşayan yerli bir gruptur. Tomrukçuların cinsel istismarda bulunduğundan ve Ma’di kadınlarının ve gençlerini sömürdüğünden şüpheleniliyor.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir