"Enter"a basıp içeriğe geçin

10. Dijital İKlim Grevi Haftası

10. Hafta Bugün Dünya İklim Günü.. Kutlanacak bir durum göremiyorum, ne yazık ki veriler oldukça kötü. Dünyanın en önemli yağmur ormanlarından biri olan Amazon da çok zor durumda. (Fotoğraf Amazon’dan değil, hayır. Geçen sene 19 Mayıs’ta XR ile birlikte Kuzey Ormanları Savunması’nın düzenlediği Belgrad Ormanın’daki die-in’e gitmiştim. Fotoğraf #tbt yani.) Amazon, hızla gelişmekte olan sekiz ülkeye yayılmış geniş bir alandır: Brezilya, Bolivya, Peru, Ekvador, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransa’nın denizaşırı toprakları olan Fransız Guyanası.

Dünyada bilinen on türden biri Amazon’da yaşamaktadır. 1.4 milyar dönümlük yoğun ormanlık alan, gezegenin kalan tropikal ormanlarının yarısına eşittir

4.100 mil sarmal nehirler ile bezelidir. Amazon’un sağlığı ile gezegenin sağlığı arasında açık bir bağlantı vardır. 90-140 milyar metrik ton karbon içeren yağmur ormanları, yerel ve küresel iklimin dengelenmesine yardımcı olur. Ormansızlaşma, dünya çapında felaketle sonuçlanabilecek bu karbon oranının önemli miktarını serbest bırakabilir.

Ayrıca şu zor günlerde Bolsonaro yönetiminin tutumu yüzünden Amazon halkı Covid-19 salgınından dolayı çok sayıda ölüm ile karşı karşıya.

Amazon’daki felaketin farkına varın.

#DefendTheDefenders#SaveTheAmazon

Cuma günleri Coronavirüs günlerinde hem mecburi solo grev yapıyorum hem de FFF’in uluslar arası Zoom Grevlerine katılıyorum. Bu toplu dijital grevlerde olmayı seviyorum çünkü farlı ülkelerden tanıdığım veya tanımadığım aktivistlerle iletişimde kaldığımızı hissediyorum. İşte bu uluslararası dijital grevimizden bir screenshot..

Elbette Fridays For Future Turkiye’nin daha sağlam adımlar atabilmesi için bir de yapılanma toplantılarına başladık. Hafta sonları bir de bu toplantılarımız oluyor. Yepyeni yöntemler ve iletişim şekilleri ile ilerliyoruz. Çok mutluyum bu konuda da.. Buraya da bu hafta yaptığımız toplantımızın “screenshot”ını da koyayım…

Made using TurboCollage from www.TurboCollage.com

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir